Недеља, 22. октобар, Коларчева задужбина у 20.00
Оркестар Виртуози
Најџел Кенеди, виолина
Програм:
Јохан Себастијан Бах
Концерт за виолину бр. 1 у а молу, BWV 1041
Концерт за виолину бр. 2 у Е дуру, BWV 1042
Концерт за две виолине у де молу, BWV 1043
Концерт за виолину и обоу у це молу, BWV 1060R
Цене улазница: 2800, 3800, 4800 динара
Улазнице се могу набавити на Ticket Vision продајним местима и на сајту tickets.rs
Најџел Кенеди је један од великана класичне музике, најтиражнији виолиниста свих времена. Рођен је у породици музичара, одрастао је у музичком окружењу и стекао међународну славу. Утро је пут новим генерацијама уметника, који су постигли успех и у класичној и у популарној музици.
Његова виртуозна техника, јединствен таленат и харизматичност донели су нове могућности како у класичном тако и у савременом репертоару. Померајући границе установљених норми, он непрекидно уводи нове звучне комбинације и нове методе извођења. Истрајан, одлучан и потпуно јединствен, истражује репертоар који обухвата класичну, џез, клезмер, рок музику и друге правце.
Почео је да се бави музиком у детињству, када му је мајка, подстакавши га најпре да свира клавир, купила виолину. Малишан је заблистао, а у његовој седмој години запазио га је велики Јехуди Мењухин, који му је понудио стипендију у својој школи и пристао да му је плати у целини. Постигавши сјајне резултате, млади виолиниста је наставио школовање на Џулијарду у Њујорку, у класи Дороти Дилеј.
Најџел Кенеди је познат по свом неконвенционалном приступу извођењу. Противио се непотребној једнообразности која се захтевала од уметника на пољу класичне музике и на бини би понекад скидао сако и кравату, на одушевљење гледалаца. „То ми је омогућило да се непосредно повежем са публиком у концертним дворанама“, рекао је. „Схватили су да сам исти као и они. То је учинило наступе узбудљивијим.”
Кенеди није утиснуо свој печат само на пољу класике. Познато је да је прерадио музику Џимија Хендрикса, пошто га је фондација коју води Хендриксова породица замолила да сними музику у част овом великом гитаристи, легенди рока и блуза. Уследио је револуционарни албум „The Kennedy Experience“, на коме се налазе снимци импровизација заснованих на Хендриксовим композицијама.
На пољу рок музике Кенеди је сарађивао са бројним извођачима. Сер Пол Макартни, Кејт Буш, група Ху, певач Лед Цепелина Роберт Плант, Донован, Џон Лорд, група Ток ток, Џеф Бек, Ијан Дури (Кенеди је почасни члан групе Блокхед) само су неки од њих.
„Много сам научио радећи са тим врсним професионалцима“, истакао је Кенеди. „Мака је бриљантни мултиталентовани музичар и аутор сјајних мелодија, Планти је права рок легенда, Кејт се увек максимално трудила и давала 200 посто себе, а Долтри и Таунзенд су променили токове музике.”
Као човек из народа, овај музички виртуоз је популаризовао понекад уштогљени свет класичне музике, уносећи ноту блиску обичном човеку. Његова љубав према фудбалском клубу Астон Вила, на пример, срушила је многе баријере. Када је тај клуб освојио Европски куп у Ротердаму 1982, Кенеди је наступао у Немачкој. На неко време је прекинуо концерт и поставио огроман екран како би и он и публика могли да прате утакмицу.
„То је био прави резултат те вечери", рекао јe. „А публика је уживала и у музици и у фудбалу.”
Славни виолиниста се истакао и хуманошћу, водећи одлучну борбу у корист угрожених и сиромашних и иступајући против угњетавања мањина и оних чији глас можда нико не би чуо. Наступи су само део Кенедијевих активности на пољу уметности. Он је и искусан музички директор, који је основао сопствени оркестар – the Orchestra of Life (Оркестар живота), свестрани колектив динамичних пољских и британских музичара, а годинама је био и на челу Пољског камерног оркестра. Оба ансамбла су под његовим вођством снимала музику и ишла на бројне турнеје. Кенеди, исто тако, редовно осмишљава фестивалe, a окупио је и бројне разноврсне саставе, са којима је наступао у улози вође.
Време проводи на релацији између Енглеске и Пољске, где живи са супругом Агњешком. Они су сарађивали на његовом албуму „My World” (Мој свет), који садржи музику написану за нову верзију Чеховљеве драме „Три сестре“. Оригинални текст је превела Агњешка, а велики виолиниста је урадио музику. Овај албум доспео је на сам врх топ-листе класичне музике у Великој Британији.
Албум је и посвета петорици музичара и ментора који су били од пресудног значаја за Кенедијев живот. Великани класичне музике као што су Јехуди Мењухин и Стефан Грапели били су му инспирација у уздизању до суперзвезде. Његовом музичком развоју допринео је и велики Исак Штерн. Снажном утицају ових уметника Кенеди одаје почаст својим композицијама, које су илустрација како његове изузетне извођачке вештине тако и огромног композиторског талента. Он каже: „Желео сам да нађем начин да се захвалим кроз музику.”
Кенеди је освојио наградe Брит, Ехо и Бамби у Немачкој, више пута је био номинован за награду Греми, као и друге награде широм света. Изводио је и снимао музику у распону од периода барока до савременог доба. Многи његови албуми су достигли платинасти и златни тираж.
„Понекад упоређујем музику са такмичарским спортом. Велики спортисти стално раде на себи. Чак и кад стигну до врха, никад се тиме не задовољавају, желе више. Тако и ја. Још много тога имам да дам. Радујем се будућности”, изјавио је славни виолиниста.