Недеља, 15. октобар, Народни музеј у 20.00
КВАРТЕТ РУБИКОН
Роберт Лакатош, виолина
Марко Јосифоски, виолина
Јожеф Бисак, виола
Драган Ђорђевић, виолончело
Гост: Михаил Хориа, клавир
Програм:
Феликс Менделсон: Гудачки квартет бр. 2;
Антоњин Дворжак: Клавирски квинтет бр. 2
Цена улазнице: 600 динара
Улазнице се могу набавити на Ticket Vision продајним местима и на сајту tickets.rs
КВАРТЕТ РУБИКОН
Kажу да идеалан састав гудачког квартета чине четири музичара способна за солистичку каријеру који деле заједничку љубав према литератури камерне музике, а то је управо оно што се може наћи у комбинацији остварених и успешних гудача који су основали, а и данас чине квартет Рубикон.
Од првог наступа на фестивалу Град театар Будва 2003. године, Рубикон се наметнуо као један од најквалитетнијих камерних ансамбала у Србији. После овог дебија, уследила је турнеја по Србији и Црној Гори и наступи у најпрестижнијим концертним дворанама у земљи.
Успон квартета Рубикон у националним оквирима обухватио је концерте на БЕМУС-у (2005), НОМУС-у (2006) и у сали Београдске филхармоније (2007). Посебно се истиче концерт у оквиру циклуса Великани музичке сцене Задужбине Илије М. Коларца са пијанистом Итамаром Голаном (2011). Наступом на фестивалу у Сиону (Швајцарска) 2005. године Рубикон је забележио пробој на међународну сцену. Међу најважније концерте у иностранству убрајају се наступи на Лондонском градском фестивалу (2012) и на Фестивалу у Бамбергу (2012).
Гудачки квартет Рубикон је сарађивао са уметницима као што су виолинисти Шломо Минц и Григориј Жислин, пијанисти Итамар Голан, Лионел Моне и Ратимир Мартиновић, гитариста Душан Богдановић, кларинетиста Александар Тасић и други. Репертоар ансамбла је био веома широк обухватајући композиције у стилском распону од класицизма до савремених остварења. Kварет је направио бројне снимке за радио и телевизију сарађујући између осталих са Григоријем Жислином и Итамаром Голаном.
После неколико година паузе, 2020. године, Рубикон се поново окупља и данас га, као и на самом почетку, чине наши најзначајнији музичари који уживају истакнуте позиције и као извођачи, и као педагози.
Чланови гудачког квартета Рубикон су Роберт Лакатош, професор виолине на Академији уметности у Новом Саду, Марко Јосифоски, професор виолине на Факултету музичке уметности у Београду, Јожеф Бисак, соло виола у оркестру Опере СНП-а, и Драган Ђорђевић, професор виолончела на Факултету музичке уметности у Београду, један од оснивача Рубикона пре две деценије.
Пијаниста Михаил Хориа се извођењем Хајдновог Концерта за клавира у Де-дуру већ са 10 година представио публици. Од тада је више од хиљаду пута наступио са бројним румунским оркестрима, укључујући Филхармонију Жорж Енеску и Национални радио оркестар.
Након студија у Брашову (проф. Стела Драгулин) и на Музичкој академији у Букурешту (проф. Константин Јонеску-Вову), три године је био студент Ијана Хобсона на Универзитету Илиноис, где је 1995. године стекао мастер диплому. На Универзитету у Бостону је 1999. године специјализирао клавир у класи професора Антонија ди Бонавентуре.
До сад је Михаил Хориа као соло и камерни музичар сарађивао са многим славним уметницима, наступио у више од 20 земаља и на 4 континента, а његове концерте преносиле су радио станице и телевизије широм света. Остварио је трајне снимке са Радијским симфонијским оркестром Румуније.
Након педагошког рада на Универзитету у Бостону, године 2002. вратио се у родни Брашов као солиста Брашовске филхармоније и члан чувеног Румунског клавирског трија, са којима је остварио низ успешних наступа у Румунији и иностранству. Од 2009. године је солиста Радијског симфонијског оркестра Румуније, са којим је често наступао и одржао турнеје у Румунији, Италији и Јапану. Михаил Хориа је уметнички директор Брашовске филхармоније, директор Фестивала ТАМТАМ, и веома посвећен музичар солистичком и камерном музицирању.